29. lipnja 2022.

UNIRI PANELI – NeuroArt

Povodom međunarodnog simpozija Joint ICGEB – ALS Society of Canada Symposium on Inflammation and Proteinopathy in ALS/FTD Spectrum Disorder, koji se od 30. lipnja do 12. srpnja 2022. održava u Rijeci, na UNIRI panelima izloženi su pobjednički radovi NeuroArt natjecanja. Naime, tijekom održavanja simpozija, organizatori su odlučili spojiti znanost i umjetnost, a sve u cilju popularizacije neuroznanosti. Javnim pozivom na ovaj zanimljiv znanstveno umjetnički natječaj, nastojalo se kreativno i s umjetničkim žarom široj zajednici pojasniti nova otkrića o radu mozga te proširiti svijest o važnosti očuvanja zdravlja mozga.

Organizacijski odbor s Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci u sastavu Jelena Ban, Katarina Bulić, Marin Dominović, Zrinko Baričevic, Ante Maslac, Sara Moržan i Marta Kolarić proveo je natječaj i odabrao najbolje mikroskopske fotografije, stripove, crteže i video uratke na temu Mozga i to u digitalnim i analognim tehnikama.

U natječajnom procesu sudjelovali su znanstvenici u koži umjetnika, umjetnice u koži znanstvenika,  marljive i znatiželjne studentice i studenti kao i učenice s originalnim idejama za pojašnjenje rada našeg mozga i njegovih funkcija; načina kako se održava zdravim, kako se razboli ili liječi.

Odabrano je ukupno 15 radova autorica i autora iz Europe i šire (Hrvatske, Indije, Kanade, Mađarke, Velike Britanije, Slovenije i Češke):

Znanstvenici i profesori

Tereza Ljutić, Cambridge UK, Alumna of the Department of Biotechnology, University of Rijeka
Louis-Charles Béland, Recherche Laboratoire du Dr. Luc Vallières, CRCHU de Québec, Université Laval
Alp Yiğit Özdemir, Charles University, Faculty of Science, Department of Physiology, Animal Physiology, Praha, Czech Republic
Metka Ravnik Glavač, Faculty of Medicine, University of Ljubljana
Gábor Mórotz, AFHEA, Department of Basic and Clinical Neuroscience, King’s College London &, Department of Pharmacology and Pharmacotherapy, Semmelweis University

Studenti

Dominik Višnjić, student APURI
Franka Rigo, doktorandica, Odjel za biotehnologiju, UNIRI
Pinky Sultana, doktorandica, Faculty of Science, Charles University
Safiya Mehraj, doktorandica, CSIR-INDIAN INSTITUTE OF INTEGRATIVE MEDICINE, Sanatnagar, Jammu and Kashmir
Sandra Maria Martin Guerrero, postdoktorandica, Department of Basic and Clinical Neuroscience, King’s College London

Učenice srednje škole

Lana Vidaković, SŠ Matija Antun Reljković, Vinkovci
Laura Afrić, SŠ Andrija Mohorovičić, Rijeka

OŠ Rikard Katalinić Jeretov, Opatija:

Mila Car, učenica i Marija Žilić, profesorica biologije

Najbolji radovi na zadanu temu izloženi su do sredine srpnja na našim panelima.  

Inspiracija:
Mozak je najsloženiji i najzagonetniji organ u našem tijelu. Zapamtili ste ime najdražeg glumca? Trepćete bez da uopće ne razmišljate o tome? Posegnuli ste za čašom vode? Upravo je vaš mozak zadužen za ove i brojne druge radnje. On nas čini onakvima kakvi jesmo: definira našu osobnost,
daje moć razmišljanja, rješavanja problema i osjećanja. Mozak upravlja našim tijelom preko gotovo 100 milijardi živčanih stanica (neurona) koji
međusobno povezani čine složenu mrežu, a komunikacija između neurona odvija se brzinom do nevjerojatnih 430 km/h. Neuronima podršku pružaju jednako brojne glija stanice. Bolesti mozga (poput moždanog udara i neurodegenerativnih bolesti) se javljaju sve češće u zadnjih nekoliko desetljeća, a vrlo su teške i uspješnost izlječenja je često mala. Stoga znanstvenici neumorno rade kako bi otkrili tajne mozga te uspjeli doći korak bliže otkriću izlječenja bolesti mozga.


Po završetku simpozija proglašeni su pobjednci. Prve 3 nagrade zaslužili su Tereza Ljutić (alumna Odjela za biotehnologiju, sada zaposlena u Velikoj Britaniji), Dominik Višnjić (student Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci) te Laura Afrić, učenica Gimnazije Andrije Mohorovičića Rijeka. Posebno su razveselili crteži i videouradak učenika Osnovne škole “Rikard Katalinić Jeretov” Opatija.

Detaljnije informacije o simpoziju.

Izložba „NeuroArt“ je ostvarena u sklopu projekta „Reconnect science with the blue society (Blue-connect)“, koji je financiran iz Okvirnoga programa Europske unije za istraživanje i inovacije – Obzor Europa, poziva HORIZON MSCA Researchers’ Night 2022-2023.