01. lipnja 2022.
NAZIV PROJEKTA: Slikarski pokušaj
MJESTO PROVEDBE: Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci
VRIJEME PROVEDBE: od 10.4.2022. do 26.5.2022.
CILJ: educirati studentice i studente neumjetničkih studija Sveučilišta u Rijeci o osnovama likovnog govora; povećati interes za slikarstvo i vizualnu umjetnost kod mladih općenito, stjecanje novih poznanstava među studentima raznih sastavnica Sveučilišta. Ciljevi projekta realizirani su kroz četiri susreta likovno- edukativnih radionica, prilikom kojih su polaznici upoznati sa temeljnim likovnim pojmovima i pravilima koje su praktično primijenili na klasičnim motivima izvedenim u osnovnim crtačkim i slikarskim tehnikama. Petim tjednom, kao zadnji susret u hodniku slikarske katedre na Akademiji primijenjenih umjetnosti, otvorena je izložba radova studenata polaznika radionica gdje su javno pokazani rezultati istih. Tim događajem polaznici su imali priliku iskusiti što znači postav izložbe, koju ulogu u prezentaciji rada ima prostor te kakav je uopće osjećaj predstaviti svoj rad određenoj publici.
Ukupno 14 studentica i studenata sudjelovalo na radionici, 3 studentice/student u organizaciji.
Utjecaj projekta na studentsku zajednicu i unaprjeđenje standarda:
Studenti su dobili priliku kreativno upotpuniti slobodno vrijeme i okušati se u vještinama za koje su imali interesa, ali nedostatak vremena ili sredstava. Projekt je studentima (kako voditeljima radionica tako i polaznicima) pružio odličnu priliku za razmjenu mišljenja i iskustava, razvijanje poznanstava i potencijalnih interdisciplinarnih suradnji. Bitno za napomenuti da je ekipa polaznika dolazila s raznih studija: Medicinskog fakulteta, Odjela za biotehnologiju i istraživanje lijekova, Učiteljskog fakulteta, Filozofskog fakulteta – studiji Psihologije i Kulturologije te Građevinskog fakulteta.
“Motiv i ideja za osmišljavanje ovakvog projekta javilo se prilikom održavanja grupne izložbe ”Otok” (sufinancirane od strane SKC-a 2021.), nailaskom na studente studija matematike koji su iskazali interes za pomnije ”čitanje slika” i shvaćanje umjetnosti koja im je nepoznat pojam. Osmišljavanje radionica i prilagodba raznolikim afinitetima predstavljali su izazov, dok je provedba projekta prvenstveno značila primjena znanja stečenog kroz pet godina studija na Akademiji te prvo i dragocjeno iskustvo u osmišljavanju i održavanju radionica, za koje vjerujemo da smo se dobro snašli.“
Radionice se održavaju od 28.4. -26.5.2022. u prostoru Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, četvrtkom od 17:00 do 20:00 h.
Radni materijali, kul atmosfera i neprocjenjivo iskustvo zagarantirani!
Prijaviti se možeš mailom na slikarskipokusaj@gmail.com.
U prijavi napiši s kojeg fakulteta dolaziš i u dvije-tri rečenice iskaži svoju motivaciju za pohađanje radionica. Broj polaznika je ograničen, stoga osiguraj svoje sudjelovanje na vrijeme! Organizatori i voditelji radionica su: Mariana Ban, Filip Novak i Doris La Mazza, APURI studenti druge diplomske godine slikarstva.
O PROJEKTU:
SLIKARSKI (P)OKUŠAJ je likovno-edukacijska radionica za studente neumjetničkih studija Sveučilišta u Rijeci. Radionica je koncipirana kao teoretsko praktična edukacija u prostorima Akademije primijenjenih umjetnosti u popodnevnim i večernjim satima, u trajanju od otprilike četiri školska sata po susretu. Planirana su četiri susreta nadogradivog sadržaja, na kojima će se provoditi osnove postavljanja kompozicije, linijskog crteža, modulacije geometrijskih oblika, primijene boje, te crtanja i slikanja prema promatranju. Obrađivat će se tehnike ugljena i akrila na natron papiru, medijapanu i platnu prema klasičnim motivima (mrtve prirode, portreta i pejzaža), koje će biti popraćene teoretsko usklađenim sadržajem pripremljenom prema adekvatnoj literaturi likovnog oblikovanja. Svakom studentu polazniku u praktičnom radu pristupiti će se individualno, u svrhu boljeg shvaćanja rada i eksploatacije sudionikove fakture i ekspresije. Svrha projekta je educirati studente o osnovama likovnog govora radi boljeg razumijevanja umjetničkih radova. Pri samom kraju projekta (zadnjem praktičnom susretu), sudionici će imati priliku iskoristiti sve znanje koje su stekli na radionici te prema vlastitom izboru motiva napraviti ‘završni rad’. U petom tjednu susreta, planirana je izložba radova participanata ispred Akademije primijenjenih umjetnosti (ARTPURI), uz razgovor i druženje.
Voditeljica projekta je APURI studentica Doris La Mazza (uz ostatak tima), a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.