30. listopada 2023.
Od 20. do 30. listopada 2023. izložbom, glazbom, studentskim filmovima i drugim studentskim projektima (koncert, radionica, buvljak, promocija, …) razgovaramo, prisjećamo se i družimo obilježavajući deset godina rada SKC-a kao važne platforme za afirmaciju mladih umjetnica i umjetnika u Rijeci.
Izložbom SKC za 10! prisjećamo se dosadašnjih istaknutih aktivnosti i suradnji te ističemo kreativnu pokretačku snagu raznovrsnih studentskih radova.
U tjednu nakon otvorenja izložbe očekuje nas popratni program gdje ćemo kroz razgovore i druženja okupiti (do)sadašnje voditeljice Galerije SKC, (do)sadašnje studentice i studente koji su svojim projektima obogatili program SKC-a te ujedno prikazati neke od ovogodišnjih SKC studentskih projekata.
Cijeli program započeo je na Korzu, izložbom na riječkim postamentima, a na dan otvorenja obljetničke izložbe plesnim performansom studentica i učenica (uz mentorstvo Kristine Paunovski) koje su okupljene dovele do galerije uz prolaz video instalacijom studenata Filipa Novaka i Marka Mrvoša (uz mentorstvo Damjana Šporčića). Večer je završila u Palachu uzavrelim nastupom grupe Cura i Dečko.
U tjednu nakon otvorenja slijedio je studentski popratni program. U ponedjeljak, 23.10.2023. održali smo promociju fanzina .drugost. koji već generacijama prikuplja najbolje studentske radove, potičući dijalog promišljanja u društvu. U ovom susretu, s Dunjom Matić Benčić, Bernardom Koludrovićem, Lucijom Sučić i Anom Šumanović, razgovarali smo o .drugosti i njezinim počecima. Ove godine uredništvo .drugosti čine studentice Kulturologije, Lucija Ćurković, Mia Čelap, Katarina Bošnjak i Claudia Bošković.
24. i 25.10.2023. posvetili smo prisjećanju i razgovorima. U utorak, 24.10.2023. okupili smo bivše voditeljice Galerije SKC i prisjećali se što im je galerija pružila i kako im je bilo voditi Galeriju SKC. Tijekom vremena, Galeriju SKC su vodili Sara Salamon, Sanja Gergorić, Dominik Grdić, Lucija Polonijo, Darija Morosin, Elena Apostolovski i Leonida Cris Manojlovski uz podršku raznolike volonterske i stručne prakse. U srijedu, 25.10.2023. okupili smo trenutne i bivše studente i studentice (Anja Matić, Marina Rajšić, Ivana Babić, Katarina Bošnjak, Vedran Ružić, Josipa Laklija i Marko Mrvoš) koji su nam podijelili svoja iskustva vezana uz SKC, a. Razgovarali smo o važnosti SKC-a, studentskoj podršci projektima, volontiranju i prilikama za stručnu praksu.
U ostatku tjedna posvetili smo se studentskim projektima. U četvrtak, 26. listopada 2023., FFRI studentica Katarina Jureša, koja djeluje pod umjetničkim imenom Kateriana održala je svoj koncert. Katarina je indie kantautorica koja istražuje različite zvukove i žanrove te stvara glazbu koja spaja elemente popa, rocka, alternativnog i instrumentalnog žanra. Njezini tekstovi dotiču misaone, refleksivne teme te se bave socijalnim pitanjima, ljubavnom lirikom, međuljudskim odnosima te kontemplacijama i promatranjem. Na ovom koncertu, zajedno s pratećim glazbenicima (Fran Srdoč – Tehnički fakultet, smjer elektrotehnika, bas gitara; Luks Illich – Tehnički fakultet, smjer računarstvo, lead gitara; Luka Žepina – Pomorski fakultet, smjer elektroničke i informatičke tehnologije u pomorstvu, ritam gitara; Luks Zulian – Prva Riječka Hrvatska Gimnazija, opći smjer, bubnjevi), predstavila je dio svojeg autorskog stvaralaštva, uključujući i pjesme koje će se naći na njenom prvom albumu.
U petak, 27.10.2023. studentice Kulturologije, Lucija Ćurković, Katerina Zulijani i Tina Sirotić provele su CirKuliranje. CirKuliranje je studentski projekt posvećen promoviranju ponovne uporabe i DIY praksi, a namijenjen je svima koji kroz druženje i kreativnost žele doprinijeti stvaranju ekološki osviještene zajednice. U sklopu programa, organizirale su buvljak, radionicu izrade recikliranog papira i party uz DJ-a Tikacha.
Cijeli program zaključen je u ponedjeljak, 30.10.2023., premijerom studentskih filmova i videa. FFRI studentica Nina Sorić prikazala je svoj dokumentarni film „Toliko puta“ koji dokumentira proces modeliranja autoričinog portreta u glini koji izrađuje njena majka, pri čemu medij filma pretvara nastali portret u autoportret. Nesigurnost majke da portret učini što vjernijim i autorice da film bude što autentičniji donose nelagodu kreativnog procesa koji ne znamo kako će završiti. APURI studentica Gea Rajić dovela je grupu Elena i premijerno prikazala video od dva dijela: “Jona” i “Svi moji putevi”. Videa su kraće eksperimentalne forme, poigravaju se percepcijom, prostorom i vremenom, u službi same priče, kao i glazbe. Uz premijerne video uratke, pohvalila se i onim iz 2021. za skladbu “Ja sam sve”.
Izdvojeno iz medija:
Projekti se provode uz podršku Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci.