22. ožujka 2022.

SKC preporuke: ožujak 2022.

Kao što ste mogli primijetiti, odred za preporuke SKC-a malčice se uspavao početkom ove godine, no bez brige, preporuke dolaze natrag – i neće ih faliti!

Knjige

Zajednička soba, Zbigniew Uniłowski (Disput, 2021)

Zajednička soba satirična je proza o životu studenata, prvenstveno mladih pisaca koji svoje stranice, ulice i želudce ispunjuju dimom, votkom i lošom šalom na račun društva 20. stoljeća.

Terminal Boredom, Izumi Suzuki (Verso, 2021)

U knjizi Terminal Boredom, japanska kontrakulturna ikona nudi nam literarne vlakove koji idu za postapokaliptičnu budućnost, matrijarhat, znanstvenofantastični Hladni rat i još dalje.

Ocean more, Alessandro Barrico (V.B.Z., 2006)

Polifonija glasova koja je proslavila talijanskog autora još uvijek nam ima mnogo toga za poručiti i nakon gotovo 30 godina. Ocean more jedna od rijetkih knjiga koje se opiru kratkim opisima, ali recimo kako nam poručuje da još uvijek imamo priliku odustati od izrade vlastitih enciklopedija o granicama na koje nailazimo u prirodi (i društvu). Ili da barem priznamo kako su se oduvijek mijenjale jer tko ne bi?

Tecite, suze moje, reče policajac, Philip K. Dick (Vuković & Runjić, 2021)

Što napraviti kada shvatite da jedino vi znate tko ste? Nemate osobne dokumente, samo prošlost koju ni s kim ne dijelite. To je je tek jedno od pitanja na koje Dick nudi odgovore.

Beloved Beasts: Fighting for Life in an Age of Extinction, Michelle Nijhuis (WW Norton & Co., 2021)

Beloved Beasts: Fighting for Life in an Age of Extinction set je eseja koji progovaraju o akterima, procesima zaštite životinja i rupama kroz koje ispadaju oni koje smo mislili da štitimo. Prohodan pregled koji vas hvata na krivoj nozi.

Igre

Overcooked 2 (Ghost Town Games Ltd., Team17, 2018)

Iako je teško očekivati kulinarske lekcije od “prekuhane” igre, Overcooked 2 u zamjenu nam nudi arkadne recepte koje je najbolje spraviti u paru (ili ekipi). Razbacani u različite kuhinje svijeta, spremite se napokon iskoristiti znanja izrade jela u manje od pet minuta pred odlazak na bus. 

OlliOlli World (Roll7, 2022)

Igra je smještena u Radlandiji, zemlju u kojoj je sve otvoreno interpretaciji ako zna kliziti sa skejtom. Arkadna avantura za više od jednog vikenda.

Stanley Parable (Galactic Cafe, 2013)

Lektire se čitaju, lektire se igraju. Masterclass u komediji koji se poigrava s našim razmatranjima videoigara, ali i života.

Bad North (Plausible Concept, Oskar Stålberg, 2018)

Instagramskog profila, Bad North donosi šaku branitelja, šaku barbaru i pune džepove otoka koje treba obraniti. Kvalitetna zabava između kolegija.

Potion Craft (niceplay games, 2021)

Igra o alkemiji u kojoj ne tražite zlato, ali zato tražite korijene medicine, kao i kvalitetne priče.

Stripovi

Deja vu, Igor Kordej (Ogranak Matice hrvatske, 2015)

Album ranih radova koji za vrsnije poznavatelje predstavlja važan uvid u početke hrvatskog stripa, dok za početnike predstavlja knjigu koja ih – bez pitanja – uvlači u široki svijet stripa. 

Lajka, Nick Abadzis (Fibra, 2011)

Pamtimo ju kao prvu životinju lansiranu u svemir, ali ne pamtimo kako ju nikada nismo planirali vratiti nazad, kao što ni ne pamtimo kroz što je morala proći samo da bi mogli kazati kako smo poslali nekoga u svemir. Abadzisov strip je prvi korak za one koji si žele odlomiti dio narativa o svemirskoj utrci.

More, more!, David Prudhomme & Pascal Rabate (Sputnik, 2021)

Panorama noćne more zvane ljetna sezona kada jedni od uzbuđenja, a drugi od straha uzvikuju na more, na more dolaze!

Živi mrtvaci serijal, Robert Kirkman (Fibra, 2014 – 2020)

Serijal koji se zadnje tri godine čita kao priručnik o ponašanju ljudi u kriznim situacijama. Zombiji su tu samo da vas dovoljno privuku da uzmete prvi svezak.

Muška koža, Zanzim (Fibra, 2021)

Kako žena koja nosi mušku kožu govori o 21. stoljeću? Zanzim nudi odgovor, a na vama je da ga nađete skrivenog u renesansnoj Italiji kako nasmiješeno pleše u cenzuriranim prostorima slobode kako dijeli uzvike da se ljubav oslobodi.

Filmovi i serije

Nocturnal Animals (2016)

Film je ispričan kroz tri međusobno povezane priče, radnju romana “Nocturnal Animals”, prošlost čija radnja korespondira sa samim romanom i sadašnjost u kojoj glavna glumica čita isti. Film je ispunjen s toliko simbola i metafora da je teško sve i vidjeti, a samo je bolji što više toga uspiješ povezati, pa je preporuka poslije filma pogledati i koji video objašnjenja na YouTubeu…

White Lotus (2021-2022)

Radnja se odvija kroz 7 dana u havajskom hotelu “White Lotus” i splet događaja između gostiju i zaposlenika istog. Najzanimljiviji faktor ove serije ipak je neobičan soundtrack, koji praktički sam nosi dio radnje i stvara sadržaj, prebacujući nas iz elitističkog društva i intelektualnih razgovora u osjećaj primitivnosti i životinjskih nagona.

The Hunt (2012)

Danska drama “The Hunt” ukazuje nam kako svaka priča ima dvije strane čime naglo i pretjerano zaključivanje, te osuđivanje koje je u našem društvu postala opće poznata svakodnevica može dovesti do destruktivnih i negativnih ishoda.

Cul-de-sac (1966)

Britanski komični triler Cul-de-sac savršeno opisuje metodu specifičnog oblikovanja i karakterizacije likova koje Polanski vrši kroz elemente nasilja i seksualnosti. FIlm je zapravo mračna i dekadenta varijanta klasičnog motiva o ljubavi i smrti, ispričana u jednom modernom i ciničnom izdanju. 

Glazba

Albumi

Aklea Neon: Dođi na joji 

Debitantski album osječanke koju smo imali priliku čuti na Dori 2020. s pjesmom “Zovi ju mama”. Aklea Neon izdvaja se svojim, kako glazbenim, tako i vizualnim stilom, a album ostaje dosljedan njenom prijašnjem zvuku. “Dođi na joji”, spoj reggaea i elektronike s plemenskom energijom oko sebe, neobičan je i kao takav vrijedan slušanja. 

Boy Harsher: The Runner (Original Sountrack) 

Peti, ali i netradicionalan album američkog elektroničkog dua kojeg ujedno imamo priliku i čuti 11.5. u zagrebačkom klubu Močvara. Sa svojim darkwave zvukom i napetim trenucima elektronske ljepote koji jednako tako brzo klize u frustrirajuću, samoporažavajuću izoliranost, “The Runner” je genijalan soundtrack kratkom horror filmu za koji je i rađen. 

Singleovi 

Parov Stelar: Candy Girl feat. Vallemarie

Novi elektro-swing hit Parova Stelara s opojnim vokalom francuskinje Vallemarie. Ubrzo nakon izlaska originala dobivamo i malo energičniju preradu u “Late Night Mix” verziji. Obje verzije zovu na ples, samo ova druga nešto bržim tempom i jačim basom. 

Florence + The Machine: King

S feminističkom pozadinskom pričom, “King” je prvi singl s petog albuma dobro nam već poznate londonske grupa. Iako su imali podužu stanku, ostali su u svom điru i opet osvojili publiku. 

RHCP: Black Summer 

Genijalan John Fruschiante vratio se u bend, turneja je na putu, a isto tako uskoro i novi album!

Eventi

26.3. Pogon Kulture Pipsi u Rijeci

Pips chips and videoclips, pop-rock grupa osnovana 90-ih koju ne treba posebno najavljivati. Koncert kreće od 20:30h, a tko svoju kartu još nije nabavio to može učiniti preko sustava Entrio te Eventima, kao i na samom ulazu, ako ih još bude. 

Izložbe

Izložba “Kopač” kustosice Anite Ruso Brečić  

Izložba prikazuje izbor najizvrsnijih slikarskih, kiparskih, ali i pjesničkih ostvarenja fascinantnog Slavka Kopača. Stvarao je s renomiranim svjetskim umjetnicima, ali i više od toga, od četrdesetih godina prošlog stoljeća i kasnije diktirao je trendove u Parizu. U svoje doba, pozicionirao se kao jedan od najvažnijih protagonista u umjetnosti Informela i Art bruta. Izložba se može pogledati do 27.3. u Meštrovićevu paviljonu u Zagrebu.