19. srpnja 2019.
Izložba, odnosno prostorna instalacija Print Screen / Ispiši ekran, Marine Rajšić po prvi put gostuje u Rijeci, u Galeriji Filodrammatica (Korzo 28/1, Rijeka) u četvrtak, 1. travnja 2021. u 18 do 20 sati.
Nakon toga, izložba ostaje otvorena do 22. travnja, od ponedjeljka do subote od 16 do 20 sati. Ulaz je slobodan
U 2019. godini izložba je predstavljena u galeriji Lamparna u Labinu. Tada je izložbu sačinjavalo 12 videozapisa, kreirano putem sinkroniziranih 5 kolaž-videozapisa.
O otovrenju izložbe su pisali različiti mediji kao što su, Vizkultura, Lamparna.hr, KulturIstra, Radio Labin, Glas Istre, Labin Art Express XXI.
Knjiga Johna Bergera „Načini gledanja“ započinje riječima „Gledanje prethodi riječima. Dijete gleda i prepoznaje slike prije nego što progovori“. Berger nastavlja, „riječima mi objašnjavamo svijet, ali gledanjem pronalazimo svoje mjesto svijetu.“ Ljudi su strastveni oko pronalaska svog mjesta u svijetu. Zato je to što gledamo izrazito važno jer nas to što gledamo određuje, smješta nas u društvo, u svijet. Određuje horizont naših očekivanja, određuje naše raspoloženje koje je odraz našeg odnosa prema očekivanjima koja stvaramo. No, ne stvaramo sami ta očekivanja, društvo stvara uloge za koje prolazimo audicije, određuje standarde vrijednosti i vjerovanja, fizičkog izgleda, radnih navika, intelektualnih sposobnosti, oblika potrošnje i još mnogo čega drugoga. Naravno, nisu samo slike instrumenti ovog procesa, svoju ulogu imaju riječi, ritmovi, melodije, mirisi i okusi, a odvijaju se u obitelji, školi, među vršnjacima, susjedima, sugrađanima. Danas u tom procesu sve značajniju ulogu imaju strojevi, algoritmi koji nam serviraju informacije u formi slika, zvukova i riječi putem velikih i malih računala. Ekrane računala i mobitela gledamo neprekidno, svakodnevno. Te su slike organizirane oko naših individualnih interesa, tu se nalazimo u središtu svijeta kojeg sami stvaramo. Marina Rajšić svojom instalacijom Print Screen kreira simulaciju virtualnog/cyber prostora, u fizičkom prostoru, prostoru galerije. Autorica Print Screenom rasprostire i raslojava radnu površinu računala kako bi ukazala na osobine umrežene javnosti koja je važan faktor u određenju njezinog mjesta u svijetu. Radi se o sadržaju koji je široko dostupan i prisutan, ali u ovoj određenoj kombinaciji postaje jedinstven i intenzivan tako da emocionalno, intelektualno i fizički utječe na posjetitelja izložbe, ali i na samu autoricu rada kao pripadnicu današnje generacije.
Ideja rada je transparentna te su tako posjetitleji imali priliku shvatiti kako ideju tako i poruku rada koja je prenesena. Cilj je steći što bolji dojam cyber prostora u galerijskom prostoru.
Marina Rajšić (1995., Rijeka) je umjetnica i dizajnerica vizualnih komunikacija. Magistrirala je Vizualne komunikacije i grafički dizajn na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci 2019. godine. Od 2014. godine izlaže skupno i samostalno. U prosincu 2018. objavljuje umjetničku knjigu naziva Umjetno(st) lijepo(g) popraćenu samostalnom izložbom istog naziva. Nagrađena je Rektorovom nagradom Sveučilišta u Rijeci za samostalni umjetnički rad. Od dosadašnjih partnerstava ističu se suradnje s Gradom Labinom (Balans, 2021.), kulturno-umjetničkom organizacijom Labin Art Express XXI (Print Screen, 2019., Balans, 2021.) i Studentskim kulturnim centrom u Rijeci (2018., 2019.). Od kulturnih ustanova u sklopu čijih glavnih ili popratnih programa izlaže ističu se MMSU Rijeka (2017., 2020.), Galerija Kortil Rijeka (2021.), Narodni Muzej i Gradska Galerija Labin (2016., 2017., 2018., 2019., 2021.), Galerija SC Zagreb (2018., 2019.), MMC Galerija Grada Umaga (2019.), Galerija Decumanus Krk (2018.). U svojim radovima bavi se temama odnosa jedinke i populacije, preispitujući sebe kao jedinku populacije 21. stoljeća. U tom kontekstu bavi se i suvremenim društvenim normama. Kreće se u smjeru konceptualne, novomedijske umjetnosti, a u posljednje vrijeme u svoje radove uključuje i elemente marketinga.
Voditeljica projekta je APURI studentica Marina Rajšić, a projekt se izveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.