01. srpnja 2022.

Modeliranje duha – uspješno završen projekt

NAZIV PROJEKTA: Modeliranje duha
MJESTO PROVEDBE: Galerija SKC
VRIJEME PROVEDBE: 10.06.2022. do 18.06.2022.

CILJ: Kvalitetna produkcija diplomske izložbe uz prateća vodstva.

Od ukupno stotinjak posjetitelja većina su bili studenti i studentice, a u organizaciji je sudjelovalo ukupno 5 studenata i studentica.

Utjecaj projekta na studentsku zajednicu i unaprjeđenje standarda:

Projekt je dobro odjeknuo kod kolegica i kolega koji su se dodatno zainteresirali te smo otvorili prostor posebnim diskusijama što je, nadam se doprinijelo daljnjem razvoju publike i razmišljanja na Akademiji.

Ova vrsta podrške SKC-a puno mi je značila posebice zbog dovoljno prikupljenih sredstava za rad na diplomskom, a i važna je diplomska izložba svakome studentu nakon Akademije.


Izložba “Modeliranje duha”

Otvorenje ove diplomske izložbe održat će se u petak, 10. lipnja 2022. u 19 sati, Galerija SKC. Izloženi radovi moći će se pogledati do 18. lipnja, radnim danom i subotom od 17 do 20 sati. 

Kroz seriju različitih kiparskih radova Hrženjak istražuje pojam duha i način na koji se duh povezuje s umjetnosti. Kada govori o vlastitoj umjetnosti, autor ima tendenciju pomno promotriti taj fenomen. Kontekstualizira povijest iza pojma umjetnosti te načine na koje je čovječanstvo doživljavalo povezanost psihe i objektivne realnosti.

Hrženjakova kreativna praksa pomno je motrena kada je riječ o zamišljanju ideja i razmatranju koje uključuje pokrete duha. Intuicija je također velik dio procesa svakog pojedinca i kreacije, pa je i važan predmet u ovom radu. Intuicija, vizija, zrenje, imaginacija, fantazija, uobličenje, prikaz, … gotovo su sinonimi kad god se raspravlja o umjetnosti. Svi oni uzdižu duh k istome pojmu ili grupi pojmova u znak sveopćeg slaganja.

Duh je po autorovom osobnom nahođenju vodio idejno koncipiranje svakog pojedinačnog rada. Naglašena procesualnost intuitivnog rada imala je učinak na saslušavanje osobne misaone projekcije čime su se stalno otkrivali novi smjerovi rada. Iz tog procesa proizašli su potpuno novi radovi od prvotno zamišljenih ili su pak tražili promjenu medija kako bi se pročistila ideja. Tijekom tih previranja nastale su nove mogućnosti. Krećući od početne točke, u procesu se razvijaju novi radovi, pročišćeniji i formom bliži osnovnoj ideji. Izložba se stoga sastoji od klasičnih kiparskih do novomedijskih te izvedbenih skulptura.

Edo Hrženjak rođen je 29. svibnja 1994. u Bjelovaru. Pohađao je Opću Gimnaziju u Bjelovaru. Diplomirao (MA) je na Kiparskoj katedri na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci 2022. godine. Sudjelovao je na grupnim izložbama te dvije samostalne u Zagrebu, Bjelovaru, Rijeci, Lošinju, Beogradu, Puli i Karlsruhe. U javnom prostoru postavio je nekoliko skulptura i murala. Bavi se kiparstvom, slikarstvom, fotografijom, videom i performansom.


Izložba je dio projekta koji se proveo uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra. Voditelj: APURI student Edo Hrženjak.