27. ožujka 2015.

GRAD NA DRUGI POGLED

 

Predavanja na temu umjetnosti u javnom prostoru, urbanog aktivizma i izgradnje zajednice kroz primjere različitih praksi u lokalnom i međunarodnom kontesktu.U sklopu projekta Grad na drugi pogled udruge PUNKT, koji se odvija u Rijeci kroz suradnju sa MMSU-om i Akademijom primijenjenih umjetnosti, u Galeriji SKC-a, Palach, održati će se četiri predavanja na temu umjetnosti u javnom prostoru, urbanog aktivizma i izgradnje zajednice kroz primjere različitih praksi u lokalnom i međunarodnom kontesktu. Pozivamo sve zainteresirane da prisustvuju predavanjima!

gradnadrugipogled

 

 

PETAK 27. 3., 18.00

 

Grad i izgradnja zajednica: kulturnoantropološka perspektiva

Dr.sc. VALENTINA GULIN ZRNIĆ presdstavlja kulturnoantropološka i sociološka promišljanja grada i o gradu, posebice kroz koncepte mentalnih mapa, emotivnih geografija i simboličkih mjesta. Kao jednu od važnih dimenzija grada izdvaja izgradnju simboličkih zajednica koje mogu biti definirane teritorijalno, interesno, generacijski i dr. Također, biti će predstavljeni primjeri „umjetnosti u zajednici“ pri čemu umjetnost djeluje kao jaki kohezijski, komemorativni ili angažirajući faktor.

 

Platforma 1postozagrad – aktivizam i zagovaračke prakse za poboljšanje grada – primjeri, alati i metode

SAŠA ŠIMPRAGA, publicist i aktivist za javni prostori govoriti će o volonterskoj platformi 1POSTOZAGRAD, usmjerenoj na poboljšanja grada i javna dobra. Platforma je osnovana 2012. godine u Zagrebu, a sav angažman na pitanjima poboljšanja Zagreba provodi se isključivo kroz počasni rad tj. volonterski. Rad platforme biti će predstavljen kroz niz zagrebačkih primjera.

http://zagrebjavniprostor.tumblr.com/

http://1postozagrad.tumblr.com/

http://arspublicae.tumblr.com/

 

 

SRIJEDA, 1.4. 18.00

 

Kulturna javna sfera u Armeniji, Gruziji, Moldovi i Ukrajini// Iskustva EU projekta SPACES, predstavljanje projekta i kritičke refleksije

NATAŠA BODROŽIĆ, nezavisna kustosica i kulturna radnica (jedna od osnivačica udruge za suvremne umjetničke prakse Slobodne veze) predstaviti će SPACES projekt (2012-2014), trogodišnji pokušaj povezivanja novih umjetničkih i aktivističkih inicijativa u četiri post-sovjetske republike, koji je imao dva povezana cilja: osnaživanje nezavisnih kulturnih aktera i povećanje njihove vidljivosti kroz ostvarivanje niza projekata u urbanom javnom prostoru.

 

Umjetničke i kustoske prakse u urbanom kontekstu danas

Čiji je grad danas, te koliko ga kroz alate suvremene umjetničke i kustoske produkcije vidimo na drugi način/prisvajamo/potražujemo tj. koje zahtjeve formulira suvremena kustosko-umjetnička produkcija u dijalogu s urbanim kontekstom?

IVANA MEŠTROV, povjesničarka umjetnosti i nezavisna kustosica (jedna od osnivačica udruge za suvremne umjetničke prakse Slobodne veze) govoriti će o umjetničkim i kustoskim praksama, kao i ponekim specifičnim građanskim inicijativama koje koriste jezike kulturne produkcije ili suvremene umjetnosti u kritičkom obraćanju s gradom i njegovim višeslojnim pejzažom/okolišem, mehanizmima i strukturama.

 

                                                                                                                                             

 

Grad na drugi pogled je putujući edukacijsko-izložbeni projekt udruge PUNKT koji povezuje promišljanje grada, produkciju umjetničkih radova renomiranih umjetnika, edukaciju mladih kroz radionice s istim umjetnicima te razvoj publike, odnosno interesa za praćenje i sudjelovanje u programima suvremene umjetnosti i kulture u lokalnoj zajednici.

Projekt je prvi puta realiziran 2013. godine kroz suradnu udruge Slobodne veze i Galerije Galženica u Velikoj Gorici.
S obzirom kritično malu satnicu likovnog odgoja i nedostatnu edukaciju iz područja suvremene vizualne kulture u nacionalnom školskom kurikulumu, vezano uz to i dugoročni nedostatak vizualne pismenosti, te nedostatak interesa i razumijevanja uloge umjetnosti u suvremenom društvu, cilj je razvijati ovaj projekt prenoseći ga u različite hrvatske gradove. Tako od ožujka do svibnja 2015. Grad na drugi pogled gostuje u Rijeci, gdje se odvija kroz suradnju udruge PUNKT, MMSU-a, riječkih osnovnih i srednjih škola, renomiranih lokalnih umjetnika i riječke Akademije primijenjenih umjetnosti. U sklopu suradnje s riječkom APU, u okviru kolegija Interaktivna umjetnost u javnoj sferi te unutar Festivala Željezara u Sisku odvija se i sekvenca projekta pod nazivom Pogled na drugi grad, kroz razmjenu i zajednički terenski rad studenata odsjeka MAP/Medijske umjetnosti i prakse u Rijeci i studenata Metalurškog Fakulteta u Sisku.

Više o projektu na Fb stranici:

https://www.facebook.com/pages/Grad-na-drugi-pogled/790778180993692?sk=info&tab=page_info