15. rujna 2016.

Autoportret – Rezidencijalni program Galerije SKC

Rezidencijalni program @ Galerija SKC rezidencijalni je boravak mladih umjetnica i umjetnika u Galeriji SKC.

OTVORENI ATELIER 2016 dio je rezidencijalnog programa Galerije SKC koji predstavlja riječke umjetnice i umjetnike u njihovom privremenom radnom ambijentu gdje se neometano mogu baviti relevantnom te društveno odgovornom umjetničkom praksom. Mlade umjetnice i umjetnici u svoj rad vješto unose elemente eksperimenta i nesigurnosti. Gotovo performativnim procesima te dubokim promišljanjem granica matičnih medija, autori izmještaju fokus s krajnjeg rezultata umjetničke aktivnosti na sam proces stvaralaštva umjetničkog djela. Konstantnim radom, ispituju potencijale intermedijalnosti u suvremenoj umjetničkoj praksi i dolaze do novih umjetničkih (i životnih) spoznaja vješto ih integrirajući u svoju dnevnu rutinu. U svoj umjetnički rad.

Galerija SKC, tokom listopada 2016., postaje privremeni atelier (dom) četvoro mladih autorica i autora. Posjetitelji imaju priliku i pozvani su slobodno ući, boraviti u prostoru, družiti se s umjetnicima i upoznati ih promatrajući njihove kreativne procese. Namjera kustosa je približiti ambijent umjetničkog ateliera iz skrovitih kutaka široj publici. Tokom svakog tjedna Galerija SKC predstavlja po jednog mladog riječkog autora/autoricu na privremenom radu u galeriji kao svom atelieru.

Finalne rezultate OTVORENOG ATELIERA moguće je razgledati krajem svakog tjedna (petak ili subota). — Otvoreni atelier zatvorit će Tanja Blašković. Tjedan od 24. – 29. listopada rezerviran je za tu prvostupnicu likovne pedagogije koja će u Galeriji SKC svakodnevno boraviti od 10 do 20 h. 

Tanja Blašković, rođena je 1992. godine u Rijeci. 2010. godine završava Školu za primijenjenu umjetnost i dizajn u Puli kao slikarski dizajner. 2015. godine završila je preddiplomski studij likovne pedagogije na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci. 

tanja

RAD: “Materijal korišten u izvedbi rada je najlon, koji se peglanjem spaja isto kao što se i svačiji identitet gradi od različitih slojeva utjecaja. Nameće se i kritika društvu koje pojedine identitete dovodi do „plastičnosti“ odnosno stvaranja kalupa ličnosti koje su poželjne u današnjem svijetu, udaljavajući ih tako od samostalnog duhovnog pronalaženja vlastitog, unikatnog entiteta. Autorica se bavi idejom pomicanja granica slikarstva u prostorni eksperiment. Fokus stavlja na recikliranje materijala i redefiniranje postojeće funkcije najlona i plastike kojima smo svakodnevno okruženi.”


OTVORENJE IZLOŽBE U SUBOTU, 29.10., u 20:00h. (Galerija SKC, Kružna 8 – iza Palacha) — Od 17. 10. 2016. do 21. 10. 2016. u Galeriji SKC gostuje Dorijan Šikić.

Rođen u Rijeci 1987. godine. Diplomirao slikarstvo na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci 2016. Izlagao na dvadesetak samostalnih i skupnih izložbi u Rijeci i okolici. Dobio i nekoliko nagrada. Bavi se slikarstvom i mozaikom. Reciklira materiju…

dorijan-sikic

O radu: “Najvažnija stavka moga rada mora biti čista ekspresivna likovnost lišena svake politike. Iskreni osjećaj stvaranja i kreativnosti bez ograničenja u materijalu i prostoru. Promišljanje o problemu u datom trenutku daje drugu dimenziju u procesu stvaranja. Sam proces jest rad za sebe.” Dorijan radi u galeriji svakodnevno od 10 do 22 sata. 


OTVORENJE IZLOŽBE U PETAK, 21.07. u 20:00 sati.  (Galerija SKC, Kružna 8 – iza Palacha) — U tjednu od 10. do 14. 10. gostuje Mislav Lešić, mladi magistar primijenjene umjetnosti. Slikar, glazbenik i street artist čije radove možemo pronaći na mnogim kućnim zidovima, javnim površinama, coverima albuma, koncertnim plakatima i raznim posterima. 

mislav

O radu: “Jedan umjetnik je rekao da je napravio bolje radove kada mu je netko dao 3 bojice, nego kada je uživao u tehničkoj neograničenosti svog radnog prostora. Ima nešto u tom ograničenju koja umjetnika stimulira da dokaže svoju pravu kreativnu snagu, da se izdigne nad potrebom za uobičajenim stvaranjem. Granice, koliko oduzimaju – toliko i daju. Prostorna granica SKC Galerije i vremenska granica jednog tjedna su zadani parametri unutar kojega ću ispitivati vlastite kreativne mogućnosti kroz stvaranje u različitim medijima – svaki dan biram drugi medij: slikarstvo, crtež, kolaž, street art i glazbu. Ovakvo striktno praćenje ritma jednog medija po danu može poslužiti i kao kreativna rekreacija, ali i „zagrijavanje“ za svijet nakon umjetničkog faksa, ulaženje i izlaženje iz rutine u kojoj funkcioniramo. Osim ovakvih stilskih vježbi, otvoreni atelier će poslužiti i za izravan svakodnevni susret s ljudima “izvana“, koji će imati priliku popričati s domaćinom ateliera, ali i vidjeti uživo kako umjetnički rad nastaje. Upravo ta interakcija između publike i umjetnika na zanimljiv nači nudi upoznavanje i međusobnu komunikaciju obje strane, ali i opet jednu dozu inspiracije koja će svakako, u ovom ograničenom području, biti potrebna. Atelier je otvoren od ponedjeljka do petka, od 8.00 do 20.00 h. 


Otvorenje izložbe zakazujemo u petak, 14.10., Kružna 8, od 20:00h na dalje… — U Otvorenom atelieru prva je gostovala Adriana Milić. Magistra likovne pedagogije, trenutno na svom drugom diplomskom studiju Primijenjene umjetnosti, smjer slikarstvo, pod mentorstvom Damira Stojnića. Sudjelovala je na mnogim skupnim izložbama, no ovo je njena prva samostalna. Adriana je u tjednu od 3. do 7.10. u galeriji svaki dan od 16:00 – 20:00 sati, a u petak, 07.10., u 19:00 h, zakazuje otvorenje izložbe na kojoj je do 22 sata moguće razgledati radove nastale kroz tjedan. Pozivaju se svi zainteresirani da sudjeluju u ovom eksperimentalno-edukativnom projektu kako bi se učinkovitije poradilo na proširivanju postojećih diskursa među mladima (umjetnicima) Rijeke, ujedno i stvaranju nekih novih priča… 

otvoreni-atelier

O radu: „Materija i energija su sa materijalističkog stajališta, osnovni oblici postojanja svijeta.“ Materija me oduvijek intrigirala, te sam htjela naglasiti njezino postojanje i transformiranje. Željela sam istaknuti materiju i taktilnost djela; prikazati igru materije i površina koje su hrapave, glatke, pravilne, nepravilne, koje privlače pogled, prizivaju taktilnost kod gledaoca. Kako bih to ostvarila posežem za ne-slikarskim formama i materijalima poput ljepila za keramiku, betona, restauratorskog kita, raznih smola, bitumena, katrana i različitih kartona. Istražujem odnos tijela, odijela i umjetnosti kroz povijest, suvremenost te kroz vlastitu egzistenciju. Bavim se pitanjem koje je značenje čovjeka kao pojedinca u današnjem svijetu te na koji način pojedinac može sačuvati „sebe“ i svoj bitak u svakodnevnici koja je sve samo ne prirodno čovjekovo okruženje. Željela sam eksperimentiranjem stvoriti nešto „nepostojeće“ te na taj način ostvariti nešto atipično i novo u području umjetnosti i svijeta koji me okružuje.”


U sklopu rezidencijalnog programa Galerija SKC je od 1. do 15. rujna prvu ugostila Xueh Magrini Troll, kolumbijsku vizualnu umjetnicu s berlinskom adresom. Rezidencijalni program umjetničko je istraživački boravak studenatica i studenata iz područja vizualnih, novomedijskih, izvedbenih, glazbenih, književnih i teorijsko-umjetničkih praksi. Umjetnicima je pružena podrška u vidu prostora za rad, materijala i tehnike. Galerijski prostor tako postaje privremeni atelje umjetnika na rezidenciji. Dovođenjem mlade studentice umjetnice iz Berlina u Rijeku stvorio se umjetnički dijalog između gradova. Riječka će se publika imati prilike upoznati s radom umjetnice koja djeluje u jednom od bitnijih gradova na svjetskoj suvremenoj umjetničkoj sceni. Xueh Magrini Troll završila je Academiu Superior de Artes de Bogota, Universidad Nacional u Kolumbiji i Escuela de Arte 10/ Madrid. Trenutno studira vizualne komunikacije na Kunsthochschule Berlin Weißensee u Berlinu. Izlagala je na nizu samostalnih i skupnih izložbi. 

Tendu 100%

Nakon bake i majke, treća sam generacija žena umjetnica u svojoj obitelji. Crtanje i slikanje je nešto što me je uvijek okruživalo, poput jedenja, hodanja, pričanja. Za mene je to nešto poznato, sastavni dio svakodnevnog života. Crtanje mi predstavlja dom. U svojim crtežima komentiram život, stvari koje vidim, koje se događaju meni i oko mene. Inspiraciju crpim iz stvari koje voli na ovom svijetu, jednako kao i iz onih koje ne volim. Crtanje doživljavam kao prostor kroz koji mogu razmišljati – od razloga svojeg postojanja do onoga zašto bi trebala brijati noge te svemu između toga. 

Tripolar Mlada je umjetnica izradila mural ispred Galerije SKC. Najveći zid koji sam ikad naslikala čekao me u Rijeci. Fizikalnost slike tako velikog formata, gdje se odnosi između crteža i tijela drastično mijenjaju u usporedbi s manjim površinama, za mene je bilo vrlo zanimljivo iskustvo.Naziv mojeg rada, troglavog autoportreta, je Tripolar. Svi smo mi kompleksna bića, no često se iza naših dobrih inormalnih izgleda kuhaju mračne i duboke misli. Kao kada nam na uobičajen ljetni dan dok uživamo na plaži u suncu, egzistencijalne strahovi dođu u posjet. Pokušala sam zamisliti kako bi izgledala na jedan od takvih sretnih, mračnih i ludih dana.  

Rezidencijalni program @ Galerija SKC / započeo Gangplank radionicama, završio Otvorenim ateljeom / održao se uz podršku Ministarstva kulture RH.

Voditeljica projekta je Tanja Blašković, studentica APURI, a projekt se provodi uz financijsku potporu Sveučilišta u Rijeci – Studentskog kulturnog centra.