13. studenoga 2024.
Žiri 11. STIFF-a tradicionalno se sastoji od tri tima – za igrani, dokumentarni i animirani film. Svaki tim čini filmski profesionalac/ka, pobjednik/ca na prethodnim izdanjima STIFF-a i student/ica. Cilj ovakve strukture žirija je da studenti/ice uče od profesionalaca i profesionalki kao aktivni članovi/ice žirija te da se domaći autori/ice povežu s mladim autorima i autoricama iz inozemstva, potičući tako suradnju, umrežavanje i razmjenu ideja.
Izrazito jaka konkurencija stavlja prilično težak zadatak pred naš žiri – dodijeliti samo tri nagrade: za najbolji igrani, najbolji dokumentarni i najbolji animirani film. Žiri ima slobodu dodijeliti i posebna priznanja za izvrsne filmove iz programa, dok publika dodjeljuje svoju nagradu za najbolji film.
ŽIRI ZA ANIMIRANI FILM
Héloïse Ferlay odrasla je u blizini tirkiznih jezera Savoje, a diplomirala je na pariškoj školi EnsAD. Izrada filma Geôlier bila je njena prva uzbudljiva pustolovina u stop-motion animaciji, a Yola, animirana u tehnici oslikavanja, donijela je jednako toliko izazova. U međuvremenu je ošišala svoju dugu kosu, a njezin diplomski film, To the Dusty Sea, režiran u sjajnom društvu kroz znoj, smijeh i suze, obišao je cijeli svijet za vrijeme korone. Njezin posljednji projekt, The girls of the wind, nastao je 2021. godine, s još više neukrotivih djevojaka i djece koja se emancipiraju. Sada ponovno pušta kosu i radi na novom kratkom filmu, In our throats, u suradnji s produkcijskom kućom Caïman Production.
Dea Jagić rođena je 1985. Diplomirala na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2012. godine s animirano-eksperimentalnim filmom Objekti. Od tada surađuje na raznim projektima kao animatorica, ilustratorica, redateljica i dizajnerica. Autorica je tri nagrađivana kratka filma – Probudi me, Sjene i Prošlost raste koji su bili prikazani na festivalima diljem svijeta. Trenutno završava svoj četvrti autorski film naziva Četiri. Također radi kao ilustratorica i dizajnerica na dječjim slikovnicama i knjigama te kao edukatorica na radionicama.
Stipe Golem student je prve godine diplomskog studija kiparstva na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Zanima ga 3D modeliranje i obrađivanje materijala. Sudjelovao je na različitim kiparskim kolonijama kao što su Kipar 2024 u Imotskom, kiparska kolonija Brtonigla i kiparska škola Montraker. Bavi se animacijom, ilustracijom i stripom.
ŽIRI ZA DOKUMENTARNI FILM
Igor Bezinović, redatelj rođen u Rijeci, režirao je filmove Blokada (Oktavijan za najbolji hrvatski dokumentarac u 2012.), Veruda (Oktavijan za najbolji hrvatski dokumentarac u 2015.) i Kratki izlet (Velika zlatna arena za najbolji hrvatski dugometražni igrani film u 2017.), kao i niz kratkih filmova raznih vrsta i trajanja.
Diplomirao je Filmsku i TV režiju
na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu te filozofiju, sociologiju i
komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Njegovi su filmovi međunarodno
prikazivani na IFF Rotterdam, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, CPH:DOX,
Kurzfilmtage Winterthur, Bijenale mladih umjetnika Europe i Mediterana,
Bijenale arhitekture u Veneciji (s Hrvoslavom Brkušić za Pulsku grupu),
Museum of the Moving Image, Guanajuato IFF i Viennale.
Matej Klucik mladi je redatelj čija je strast prema snimanju započela kada je s desetak godina počeo snimati obiteljske filmove na MiniDV kameri. To nije bila velika stvar sve dok nije završio srednju školu i bio primljen na Umjetničku akademiju u Banskoj Bystrici, gdje je započeo svoj put u snimanju dokumentarnih filmova. Tijekom studija usredotočio se na istraživanje svijeta i ljudi kroz društveno-kritičku prizmu, razmišljajući o trenutnim problemima s kojima se Slovaci suočavaju. Njegov rad uključuje prvostupnički film Poslije vjenčanja i magistarski film Moji ujaci.
Karla Šoštarić studentica je treće godine preddiplomskog studija Glume i medija na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Sudjeluje u radu dramskog studija Pontes te je sudjelovala u organizaciji kazališnog festivala za mlade Bina mira. Sudjelovala je u izvedbama predstava u kazalištu Ivana pl. Zajca u Rijeci (Fahrenheit 451, Čarobnjak iz Oza, Vježbanje života – drugi put).
ŽIRI ZA IGRANI FILM
Juraj Bačić rođen je 1993. u Rijeci, gdje je završio preddiplomski studij Vizualnih komunikacija i grafičkog dizajna te trenutno završava diplomski rad. Kao student pomagao je u demonstracijama za kolegije o novim medijima na Sveučilištu u Rijeci i radio na scenografijama u komercijalnim i nekomercijalnim produkcijama. Trenutno je u postprodukciji svog prvog kratkog igranog filma. Njegovi interesi leže u scenariju i režiji, s posebnim fokusom na istraživanje karaktera i dualnosti skrivene u ljudima.
David Gašo rođen je u Osijeku 2000.; 2019. upisuje studij Filmske i TV režije u Zagrebu. Na Akademiji dramske umjetnosti režira nekoliko filmskih radova i kratkih filmova, među njima i nagrađeni autobiografski hibridni film Laci bježi u Mađarsku te kratki igrani film Palikuća. Njegov kratkometražni igrani film Niska trava premijeru je imao na 69. festivalu kratkometražnog filma u Oberhausenu, a kasnije mu je dodijeljen niz priznanja, uključujući ono na 29. Sarajevo Film Festivalu, nagrade Vedran Šamanović i Oktavijan te Zlatna kolica kao najbolji kratki igrani film u programu Kockice 21. Zagreb Film Festivala. Pored filmskog stvaralaštva, režira reklame, spotove i ostale namjenske forme, a vodi i radionice za djecu i mladež na Ljetnoj školi filma u Gunji te u sklopu edukativnih programa Hrvatskog filmskog saveza. Selektor je filmskog programa i voditelj edukativnog programa Filmske RUNDE u Osijeku od 2023. godine. Član je Društva hrvatskih filmskih redatelja.
Nika Grbelja rođena je 2001. u
Zagrebu. Godine 2023. završava preddiplomski studij Glume i medija na
Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci u klasi Olje Lozice. 2021.
godine ostvaruje glavnu ulogu u dugometražnom igranom filmu Hotel Pula u režiji Andreja Korovljeva i produkciji Dijane Mlađenović. 2022. ostvaruje ulogu u HRT-ovoj televizijskoj seriji Metropolitanci u režiji Igora Šeregija.
Trenutno je članica ansambla Hrvatskog narodnog kazališta Ivan pl. Zajc.
STIFF je sufinanciran sredstvima HAVC-a, Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije, Vijeća srpske nacionalne manjine, Srpskog narodnog vijeća i Goethe instituta Zagreb. Festival se održava u Art-kinu Croatia.