01. listopada 2024.

Aneli Sošić – “Sve žene u meni”

Diplomska izložba Aneli Sošić pod nazivom Sve žene u meni otvara novu jesensku sezonu u Galeriji SKC u petak 4. listopada s početkom u 19 sati.

Pod mentorstvom izv. prof. art. Dražena Vitolovića, umjetnica kroz skulpture, instalaciju te performans istražuje vlastiti identitet, propitkujući pritom ideju ženskosti te status i ulogu žene u suvremenom društvu.

Suvremeni je koncenzus da rod osobe nije biološki determiniran, no pri definiranju žene i njezinih karakteristika u prvi se plan i dalje stavlja njezina tjelesnost. Tijelo žene tako postaje sociokulturni konstrukt nad kojim se postavlja autoritet društva, koji mu posljedično dodjeljuje prefiks ženstvenosti. Ženi se time pripisuju društveno i kulturološki definirane, a često limitirajuće karakteristike koje ne odražavaju njezin stvarnu vrijednost.

O IZLOŽBI:

Dvanaest ženskih skulptura, „Autoportreta“, nastalih kombiniranom tehnikom, predstavljaju sredstva kojim Sošić istražuje vlastiti identitet kroz vizualne prikaze koji ujedno utjelovljuju različite dimenzije žene – one koje ona sama jest, koje nije i koje bi željela postati.

Dvanaest navedenih skulptura oživljava u performansu pod nazivom “Ja kao skulptura“, gdje Sošić uspostavlja fizičku i simboličku vezu između različitih verzija sebe, ispitujući načine na koje se identitet može manifestirati kroz različite medije.

Instalacija pod nazivom „Maternica“ poziva posjetitelja na introspekciju i kontemplaciju o vlastitoj egzistenciji kroz imerzivno, osjetilno i emocionalno iskustvo.

Autorica fotografija Alessia Mička

Nakon otvorenja, u ponedjeljak 14. listopada, održano je vodstvo uz popratnu radionicu za studente prve godine Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci.

Autorica izložbe Aneli Sošić i studentica Dora Križnik vodile su studente kroz izložbu, a zatim je profesorica Darija Žmak Kunić održala radionicu crtanja skulptura na temelju taktilnih osjeta.

Izložba ostaje otvorena do 19. listopada, svakim radnim danom i subotom od 17 do 20 sati, uz prethodnu najavu dolaska.

ArtKvart

Voditeljica projekta je Aneli Sošić, a izložba je dio projekta Sve žene u meni koji se provodi uz financijsku potporu Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci.