30. rujna 2021.
Naša prva kul tura – kul šetnja, uz kul vodiča po kultnim mjestima okupljanja mladih u Rijeci, krenula je s Kampusa, a završila se partyjem iznenađenja u Palachu.
Laganom šetnjom brucoši su se trsatskim stubama uputili prema centru grada.
“Trsatske stube” odnosno Stube Petra Kružića spajaju Rijeku, Sušak i Trsat, a uz njih se veže više legendi. Jedna je da se vrag, uslijed gradnji stuba početkom 16. stoljeća, razbijesnio se i “razbio” stepenice kako ih nitko nikada ne bi mogao izbrojati. Iako je službeni broj 561, pokušamo li izbrojati stepenice, vrlo ćemo rijetko doći do istog broja.
Tura je nakon stuba došla i do Križanićeve ulice gdje je značajan Projekt “oživimo Križanićevu” (2015. godine), s ciljem revitalizacije devastirane riječke ulice, zapravo natkrivenog prolaza, popularno zvanog “pasaža”. U ulici je moguće vidjeti murale hrvatskih street artista, među kojima su Šumski, Pekmez Med, Džedaj, Nindža Tiger, Ojo Magico i Tifani Rubi.
U blizini “pasaža” tura je došla i do HKD-a na Sušaku koji je građen između dva rata, kada je Sušak bio dio Kraljevine Jugoslavije. Jedan od razloga investicije je bio i suparništvo s Rijekom, tada sastavnim dijelom Italije, u kojoj su se gradili monumentalni objekti – Riječki neboder i Zavjetni hram na Kozali. Tako se kao pandan Riječkom neboderu, gradi se ovaj sušački, simbolizirajući tada kulturni napredak Kraljevine Jugoslavije.
U neposrednoj blizini je i Hotel Continental, najstariji hotel na području današnje Rijeke koji još uvijek posluje. Izgrađen je davne 1888. godine. Projektirao ga je prvi školovani arhitekt, k tome i Sušačanin, Mate Glavan. Danas je “Kont” jedno od najpoznatijih mjesta okupljališta mladih u Rijeci. A ispred Hotela Continental, na samom mostu, smještena je skulptura Janka Polića Kamova, hrvatskog avangardnog književnika, koji se rodio upravo na Sušaku.
Tura se kratko zadržala i kod Spomenika oslobođenja Rijeke na Delti koji postavljen je 3. svibnja 1955. godine te kod pješačkog mosta Most hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
Nezaobilazna lokacija na turi je bilo i Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca Rijeka, kojeg su projektirali dva austrijska arhitekta, Helmer i Fellner 1885. godine. Unutrašnjost je u neobaroknom stilu, a jednu od fresaka, izradio je i sam Gustav Klimt.
Tura je završila u OKC Palach, koji je osnovan 1968. godine, a od 1969. godine dobiva ime po Janu Palachu, legendi studentskog pokreta i sinonimu češkog otpora protiv ruske okupacije Čehoslovačke. Iako je 1973. godine klub iz političkih razloga promijenio ime u Omladinski klub “Ivo Lola Ribar”, klub ostaje do danas poznat pod imenom Palach. Danas se u prostoru Palach-a nalazi i Galerija SKC.
Na kraju ture, u blizini Palacha, brucoše je dočekalo iznenađenje, live svirka benda PachaMama Street Connection.
Više informacija o turi i posješenim lokacijama saznajte na poveznici:
Kamp za brucoše Ribroo od 2013. godine organizira Studentski zbor, a osmišljen je kao edukativno druženje svih studenata prve godine Sveučilišta u Rijeci.